3.1 C
Pristina
Saturday, December 4, 2021

Buy now

spot_img

12 sëmundjet që “kurojnë” brokoli dhe patëllxhani

Brokoli është luftuesi natyror për shumë lloje të kancerit, duke përfshirë kancerin e gjirit, kancerin e mitrës, kancerin e prostatës.
Çdo njëri nga ne ka nevojë për hekur në trup, por shumë mund të jetë i rrezikshëm. Nasunini i patëllxhanëve largon hekurin e tepërt duke reduktuar kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerin,duke berë të mundur rregullimin e radikaleve të lira të dëmshme në sistem. Patëllxhanët janë të pasur me fibra dhe ujë dhe për përmbajtje të ulët të kalorive, duke i bërë ata një ushqim ideal për përfshirjen në dietë për humbje peshe. Ndërsa brokoli është luftuesi natyror për shumë lloje të kancerit, duke përfshirë kancerin e gjirit, kancerin e mitrës, kancerin e prostatës, kancerin e organeve të brendshme si mushkëritë, mëlçinë ,zorrën e trashë, veshkat etj. Por, brokoli është veçanërisht i mirë për kancerin e gjirit dhe kancerin e mitrës sepse ajo heq estrogjenin shtesë nga trupi. Kjo për shkak të pranisë së fortë antikancerogjene si sulforaphane, diindolylmethane, beta-karotene, selen dhe vitamina të tjera, si vitaminë C, vitaminë A dhe-vitaminë E, zink, kalium dhe disa amino, të cilat janë efikase kundër agjenteve kancerogjene.
 
Patëllxhani
Patëllxhanët janë të pasur me fibra dhe me pak karbohidrate të tretshme. Kjo do të thotë se ata janë të dobishme në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe ne kontrollin e thithjes se glukozës. Kjo i bën ata një zgjedhje te mirë ne ushqim për njerëzit me diabet të tipit 2. Po kështu, ky perim mund të ndihmojnë për të ulur nivelin e kolesterolit të gjakut dhe gjithashtu presionin e gjakut duke pakësuar rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Kaliumi te patëllxhanët ndihmon për të mbajtur trupin e hidratuar në nivele të sakta duke shmangur mbajtjet fluide, të cilat mund të kontribuojnë në sëmundjet koronare të zemrës. Nasunini i cili gjendet ne lëkurën e patëllxhanit mbron membranat qelizore te trurit nga dëmtimi dhe ndihmon ne transmetimin e mesazheve nga truri në pjesë të tjera të trupit. Kjo ndihmon n ë memorie në mirëfunksionimin e trurit. Gjithkush ka nevojë për hekur ne trup por, shumë mund të jetë i rrezikshëm. Nasunini i patëllxhanëve largon hekurin e tepërt, duke reduktuar kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerin,duke berë të mundur rregullimin e radikaleve të lira të dëmshme në sistem. Patëllxhanët janë të pasur me fibra dhe ujë dhe për përmbajtje të ulët të kalorive duke i bërë ata një ushqim ideal për përfshirjen në dietë për humbje peshe. Megjithatë, mos i gatuani te skuqura sepse kane aftësi të thithin shume vaj, duke u bërë shumë kalorike. Mund ti hani patëllxhanët me lëkurë pasi te lëkura është vendi ku shumica e fibrave është e përqendruar. Për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave patëllxhanët ndihmojnë në sistemin e tretjes për të punuar mirë dhe me lehtësi në rastet e kapsllëkut. Disa ekspertë besojnë se ngrënia e patëllxhanëve ul rrezikun e kancerit të zorrës së trashë dhe kancereve të tjerë të traktit tretës. Përmbajtja e lartë e ujit te patëllxhanët ndihmon ne hidratimin e lëkurës dhe e bën atë të duket më e re. Ushqimi me përmbajtje të lartë të ujit është gjithashtu i mirë për flokët tuaj dhe patëllxhanët janë një zgjedhje e mirë.
 
Brokoli
Brokoli është luftuesi natyror për shumë lloje të kancerit, duke përfshirë kancerin e gjirit, kancerin e mitrës, kancerin e prostatës, kancerin e organeve të brendshme si mushkëritë, mëlçinë, zorrën e trashë, veshkat etj. Por, brokoli është veçanërisht i mirë për kancerin e gjirit dhe kancerin e mitrës sepse ajo heq estrogjenin shtesë nga trupi. Kjo për shkak të pranisë së fortë antikancerogjene si sulforaphane, diindolylmethane, betakarotene, selen dhe vitamina të tjera si vitaminë C, vitaminë A dhe vitaminë E, zink, kalium dhe disa amino, të cilat janë efikase kundër agjenteve kancerogjënë.
 
Çrregullimet në stomak
Brokoli është shumë i pasur me fibra dhe mund të kurojë pothuajse të gjitha çrregullimet e stomakut me shërimin e kapsllëkut, sepse kapsllëku është rrënja e pothuajse të gjitha çrregullime ne stomak. Fibrat formojnë pjesën më të madhe të ushqimit, ujit dhe ruajnë formën e zorrëve. Magnezi dhe vitaminat të pranishme në brokoli kurojnë aciditetin për të lehtësuar tretjen e duhur dhe thithjen e ushqyesve nga ushqimi dhe zbutin barkun me uljen e inflamacionit.
 
Në lëkurë
Për mbajtjen e lëkurës tuaj të re dhe me shkëlqim merita i takon antioksidanteve si betakaroteni, vitaminës C dhe ndihmesave të tjerë si kompleksi i vitaminës B, vitaminës E (vitamina E i jep shkëlqim lëkurës tuaj, flokëve dhe ngjall indet e lëkurës), vitaminës A & K, acideve yndyrore omega 3, aminoacideve dhe folateve të pranishëm në brokoli.
 
Sëmundjet e zemrës
Përveç antioksidantëve të përmendura më lart, brokoli ka përmbajtje të lartë ne fibra, betakarotene, acide yndyrore omega-3 dhe vitamina të tjera që ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq si dhe mbajnë zemrën te funksionoje siç duhet duke rregulluar-presionin e gjakut.
 
Sytë
Kryesisht Zeaxanthin dhe pastaj Beta-karotene, vitamina A, fosfori dhe vitamina të tjera të tilla si C, B kompleks dhe E janë shumë të mira për shëndetin e syrit. Këto substanca mbrojnë sytë kundër perdes se syrit si dhe riparimin e dëmeve nga rrezatimet UV.
 
Imuniteti
Substancat përgjegjëse për ngjyrën e gjelbër tek brokoli, vitamina C, betakaroten, si dhe vitaminat e minerale te tjera si seleni, bakri, zinku, fosfori etj.forcojnë sistemin imunitar si dhe na mbrojnë nga infeksionet e shumta.
Forcimi i kockave
Duke qenë shumë i pasur me kalcium dhe vitamina të tjera të tilla si, zinku magnezi dhe fosfori, të hahet brokoli është shumë i dobishëm veçanërisht për fëmijët, të moshuarit dhe gratë shtatzëna ose nënat ne gjidhënie, sepse këta njerëz janë më të prirë për osteoporozën, dobësimin e kockave, dhëmbëve, etj.nga mungesa e kalciumit.
 
Shtatzënia
Brokoli është ushqim thelbësor për shtatzënat sepse është i pasur me proteina, kalcium, vitamina, antioksidant, detoksifikues, hekur, fosfor të cilët e bëjnë një komponent ideale për dietat. Duke qenë i pasur me fibra, brokoli gjithashtu mban larg kapsllëkun i cili është shumë i zakonshëm gjatë shtatzënisë.
 
Tensioni i lartë
Një mineral i rëndësishëm,kromi, gjendet me bollëk tek brokoli, i cili ndihmon në funksionimin e duhur të insulinës dhe rregullon sheqerin në gjak, duke bërë edhe rregullimin e presionit të gjakut gjithashtu. Vitaminat, të cilat e bëjnë sistemin tonë të funksionojë si duhet gjenden me bollëk tek brokoli, së bashku me fibrat dhe acidet yndyrore omega-3 ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut.
 
Anemia
Anemia është e lidhur direkt me mungesën e hekurit dhe disa proteinave. Brokoli është i pasur me të dyja dhe kështu formon një zgjidhje e shkëlqyer për anemi. Të gjithë përbërësit e pranishëm në brokoli. Ata janë karbohidratet, omega-3 acide yndyrore, proteina, vitaminë A, B kompleks, C dhe E, betakarotene, kalcium, hekur, magnez, fosfor, krom, kalium mangan, glucoraphanin, diindolylmethane, zeaxanthin, ujë dhe fibra.
 
Kujdes!
Patëllxhanët përmbajnë sasi oxalate. Një efekt i dëmshëm i  tyre është se shkaktojnë nivele të koncentruar oxalate në trup duke u kristalizuar gjë që sjell probleme të caktuar të kujdesit shëndetësor. Kjo është arsyeja pse njerëzit me probleme me veshkat ose të dyshuar e të patrajtuar apo me probleme në fshikëzën e tëmthit duhet të shmangin konsumin e patëllxhanëve.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,042FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles