10.1 C
Pristina
Friday, December 1, 2023

Buy now

spot_img

50 gazetarë janë vrarë në luftën Izrael-Hamas

Të paktën 50 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga shpërthimi i konfliktit të përgjakshëm midis Izraelit dhe Hamasit muajin e kaluar, tha Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve të hënën mbrëma.

Sipas këtij komiteti, ka qenë muaji më vdekjeprurës për gazetarët që kur grupi për lirinë e shtypit filloi të gjurmonte vdekjet më 1992, shkruan CNN.

Sipas organizatës, numri në rritje tejkalon shumë 15 gazetarët që janë vrarë në luftën e vazhdueshme të Rusisë kundër Ukrainës.

Të shtunën, pesë gazetarë u vranë, duke shënuar ditën e dytë më vdekjeprurëse të konfliktit, tha CPJ. Dita më vdekjeprurëse e luftës ishte më 7 tetor – kur Hamasi filloi sulmin e tij tronditës terrorist në Izrael – tha organizata, kur u vranë gjashtë gazetarë.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img