17.6 C
Pristina
Thursday, June 1, 2023

Buy now

spot_img

Arsyet që detyrimisht duhet konsumuar lëngun e domateve

Arsyet që detyrimisht duhet konsumuar lëngun e domateve

Lëngu i domateve përmban përbërës aktivë dhe nëse e konsumoni rregullisht, do të ofrojë veti të shumta për shëndetin.

PLOT ME VITAMINA

Lëngu i freskët i domateve është burim i shkëlqyeshëm natyral për vitamina A dhe C. Me konsumimin e rregullt të tij parandaloni sëmundjet që ndërlidhen me shikimin dhe do të ruani shëndetin e dhëmbëve dhe eshtrave.

UL KOLESTEROLIN

Shkaku i përgatitjes jo të duhur të ushqimit, gjithnjë e më shumë njerëz kanë kolesterol të lartë në gjak. Lëngu i domateve është i pasur me fibra që rritin nivelin e kolesterolit të mirë, falë pranisë së niacinës.

HEQ HELMET NGA ORGANIZMI

Trupi ynë, për fat të keq, është mbledhëse e helmeve dhe aditivëve të ndryshëm, të cilat i konsumojmë nga ushqimet. Domatja përmban klorinë dhe squfur që ndihmojnë punën e mëlçisë dhe veshkave. Prandaj, domatja është ushqimi më i mirë për pastrim dhe detoksim të trupit.

STIMULON PUNËN E ZORRËVE

Miliona njerëz në botë kanë telashe me zorrët. Nëse edhe ju jeni një prej tyre, lëngu i domateve ndihmon. Kjo d të thotë se tretja lehtësohet dhe se nuk do të vuani nga kapsllëku. 

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img