28.3 C
Pristina
Friday, May 27, 2022

Buy now

spot_img
Array

BE-ja investon në zhvillimin ekonomik të Kllokotit

Përmes projektit “Diversifikimi i ekonomisë rurale në komunën e Kllokotit”, BE-ja ka mbështetur zgjerimin e fabrikës për prodhimin e briketave dhe bio-paletave përmes riciklimit të mbjetjeve të drurit dhe mbeturinave agro-pyjore.

Projekti implementohet nga Thesari Company. Qëllimi i projektit është diversifikimi i aktiviteteve ekonomike bujësore në zonat rurale të Anamoravës në aktivitete ekonomike jobujqësore me prodhimin e briketave dhe bio-paletave përmes mbetjeve të drurit, aktivitet i cili do të çojë tek të ardhura rurale, vetëpunësim dhe tek reduktimi i pabarazive në mes të zonave urbane dhe rurale.

Për të shënuar përfundimin e suksesshëm të projektit, BE-ja është duke organizuar një vizitë në këtë fabrikë.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,333FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles