25 C
Pristina
Thursday, August 11, 2022

Buy now

spot_img

Bie këmbana për Evropën, jepet paralajmërim se mund ta përjetojë më të keqën

Evropa mund të jetë duke u përballur me një nga vitet e saj më të vështira kur bëhet fjalë për thatësirën, një mot jashtëzakonisht i thatë që po godet disa vende mesdhetare, përcjell albinfo.ch.

Ky është paralajmërimi nga Komisioneri i BE-së, Maroš Šefčovich, i cili u tha ligjvënësve të enjten se “thatësira aktuale në Evropë mund të bëhet më e keqja që ka ekzistuar ndonjëherë”.

Tashmë kushtet e zgjatura të thatësirës kanë goditur disa vende anëtare të BE-së, përfshirë Greqinë dhe Italinë, duke rritur shqetësimin në gjithë Evropën për muajt në vijim.

Muajin e kaluar u raportua se një valë jashtëzakonisht e shpejtë e të nxehtit në Francë dhe Spanjë mund të rrezikonte të korrat e grurit, pasi vjen pas një pranvere të thatë.

Italia

Italia po përjeton thatësirën e saj më të keqe në 70 vjet dhe autoritetet shqetësohen se thatësira e zgjatur mund të çojë në mungesa serioze të ujit për pije dhe vaditje, duke prekur popullsinë vendore në gjithë Italinë veriore.

Në qershor u raportua se uji ishte në nivele aq të ulta në lumin më të madh të Italisë, në lumin Po, aq sa banorët vendas po ecnin në mes të hapësirës me rërë dhe po dilnin në dritë, anijet e mbytura.

Në një park pranë fshatit Gualtieri, çiklistët dhe alpinistët ndaluan për të parë Zibello, një barkëe 50 metra e gjatë që transportonte dru gjatë Luftës së Dytë Botërore, por u mbyt në vitin 1943. Anija normalisht ka qënë nën ujë.

Portugalia dhe Spanja

Të premten, qeveria e Portugalisë shpalli një gjendje alarmi tetëditore për shkak të një rreziku të shtuar të zjarreve, me vendin e goditur nga thatësira që po përgatiter për temperatura deri në 43°C. Kjo sjell me vete “një përkeqësim të konsiderueshëm të rrezikut të zjarrit” deri më 15 korrik, thanë departamentet qeveritare.

Kufizimet e miratuara të premten përfshijnë ndalimin e qytetarëve në pyjet që konsiderohen të jenë në rrezik të lartë. Në vitin 2017, zjarret në pyje vranë më shumë se 100 njerëz në Portugali.

Në fund të qershorit 96% e vendit u klasifikua si në thatësirë ​​”ekstreme” ose “të rëndë”.

Ndërkohë në disa pjesë të Spanjës temperaturat pritet të ngjiten deri në 42 gradë Celsius këtë fundjavë.

Rezervuarët e vendit janë mesatarisht me kapacitet 45%, sipas të dhënave të qeverisë, një zhvillim shqetësues për një shtet anëtar të BE-së që pa reshje shiu vetëm gjysmën e mesatares së tij 30-vjeçare në qershor.

Rumania

Në fillim të kësaj jave, autoritetet rumune i kërkuan popullatës të shkurtojë përdorimin e ujit, pasi thatësira e rëndë po shtern burimet që nevojiten për prodhimin e energjisë elektrike dhe bujqësinë. Rumania është një nga prodhuesit më të mëdhenj të grurit në BE.

Ministrja rumune e mjedisit Barna Tanczos u tha gazetarëve se uji i pijshëm duhet të ruhet, ndërsa ujitja e kopshteve dhe mbushja e pishinave duhet të kufizohet, me nivelet e ujit në 40 rezervuarët kryesorë të vendit që pritet të bjerë nga 82% tani në 68% deri në fund të korrikut. dhe 70% e vendit aktualisht ndikohet nga thatësira.

Franca

Në fillim të këtij muaji, EDF i Francës njoftoi se mund të detyrohet të shkurtojë prodhimin e vet bërthamor për shkak të temperaturave të larta të zgjatura dhe ujit të pamjaftueshëm të lumit, i cili përdoret për ftohjen e reaktorëve bërthamorë përpara se të kthehet në lumë në një temperaturë më të lartë.

Rregulloret janë në fuqi për të kufizuar prodhimin e reaktorit gjatë kohës së nxehtësisë së jashtëzakonshme dhe niveleve të ulëta të ujit.

“Ne kemi një vit të veçantë për shkak të thatësirës që ka filluar herët, veçanërisht në Francën juglindore. Por në përgjithësi ka pak më pak ujë në dispozicion këtë vit,” tha Catherine Laugier, drejtoresha e mjedisit e EDF, në një konferencë shtypi më 5 korrik.

Greqia

Greqia pësoi disa nga zjarret më shkatërruese të pyjeve të Evropës në gusht të vitit 2021 dhe shumë po shqetësohen në vendi është gati të përjetojë zjarre të ngjashme në të ardhmen.

Në qershor, një zjarr i egër doli jashtë kontrollit në Evia, ishullin e dytë më të madh të Greqisë, duke theksuar rrezikun në rritje dhe të enjten Šefčovich tha se BE-ja tashmë po financonte vendosjen e mbi 200 zjarrfikësve nga i gjithë blloku për t’u marrë me zjarret në Greqi.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,430FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles