11.3 C
Pristina
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Blinken e vlerëson Gjermaninë që e goditi Dodikun, kërkon që BE ta mbajë “me të gjitha mjetet” presionin ndaj tij

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mbajtur një konferencë të përbashkët për media me kryediplomaten gjermane, Annalena Baerbock.

Në fjalimin e Blinken zuri vend edhe rajoni i Ballkanit Perëndimor për çështjen e sigurisë.

Ai përmendi Bosnjë Hercegovinën dhe presidentin e etnitetit Republika Srpska, për të cilin përgëzoi Gjermaninë që e goditi Dodikun, i cili është në listën e zezë të SHBA-së.

“Së fundi, mendoj se ia vlen të theksohet se folëm për sigurinë rajonale në Europë dhe veçanërisht në Bosnje dhe Hercegovinë. Ne e vlerësojmë shumë udhëheqjen e Gjermanisë kur bëhet fjalë për kufizimin e disa prej flukseve financiare për Presidentin Dodik të Republikës Srpska, si për ribashkimin ashtu edhe për forcimin e programit ALTHEA të EUFOR-it. Dhe ne folëm për mënyrën sesi Bashkimi Europian mund të mbajë presionin ndaj aktorëve që po e vënë Bosnjën dhe Hercegovinën në rrezik të madh – veçanërisht zotin Dodik – duke përdorur të gjitha mjetet e nevojshme dhe duke rritur aftësitë e misionit të stabilitetit”, ka thënë ai.

Dodik është nën sanksionet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Britanisë së Madhe, por jo të Bashkimit Europian./Express/

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img