17.7 C
Pristina
Wednesday, May 25, 2022

Buy now

spot_img

Britania do të investojë 2 miliardë dollarë në vit në kërkimet shkencore

Kryeministrja Theresa May foli lidhur me disa masa të reja qeverisë për të realizuar planin e Brexit-it më ç\’rast ajo tha se Britania do të investojë deri në vitin 2020, 2 miliardë dollarë në vit në fushat e zhvillimit dhe kërkimeve shkencore, me synimin për të ndihmuar ekonominë, ndërsa vendi largohet nga Bashkimi Europian.
Këto komente zonja May i bëri në një takim të Konfederatës së Industrisë Britanike.
Investimi për shkencën mendohet të jetë hapi i parë i strategjisë së zhvillimit të vendit të kryeministres May, që synon, siç u shpreh ajo, “jo forcimin e industrive të dështuara, apo zgjedhjen e atyre më të suksesshme, por krijimin e kushteve për lindjen dhe zhvillimin e bizneseve të suksesshme.”
Ajo tha se synon që Britania të ketë “një sistem taksash pro-ndryshimeve novatore.”
Kryeministrja britanike po ashtu këmbënguli se largimi nga Bashkimi Europian do t’i japë Britanisë mundësi të reja dhe fleksibilitet për të arritur marrëveshje tragtare me vende të ndryshme të botës.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,327FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles