-5.4 C
Pristina
Monday, January 24, 2022

Buy now

spot_img

Buka që nuk të shton peshë, recetë e thjeshtë dhe e shpejtë

Përbëhet nga fara lini, chia, bajame, arra, kikirikë, tërshërë, qiqra, fara luledielli, fara kungulli etj.
Përgatitja:

Rrih 5 vezë me 50 ml vaj ulliri ekstra të virgjër, shto 550 gr arra, bajame dhe lloj-lloj farash të grira. Pak kripë, trazoje dhe hidhe në një tavë buke. Lyje tavën me pak gjalpë. Fute për 1 orë në furrë të nxehur më parë në temperaturë 150 gr celcius.
Përveç farave të linit dhe chia-s, të gjitha frutat e thata lihen në ujë gjithë natën. Pastaj me grirës elektrik grihen imët bashkë me fara lini dhe chia. Mund t’i shtosh boronica të thata.
Nëse e ruan në vend pa dritë, të ajrosur ( jo të mbyllur në qese plastike) dhe ha të paktën nga një-dy feta, nuk ka gjasa që të prishet. (Luga e argjendtë)

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,131FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles