20.7 C
Pristina
Saturday, May 28, 2022

Buy now

spot_img

Çfarë mendon Xhabir Hamiti për figurën e Skënderbeut (Video)

Sonte në “Komiteti” – i drejtuar Berat Buzhala –  prodhim i Gazetës Express për RTV Dukagjinin, profesori i studimeve islame, Xhabir Hamiti, ka folur për figurat historike të cilët kontestohen nga disa prej predikuesve të fesë islame.

Hamiti ka thënë se figurat kombëtare të një vendi kontestohen vetëm nga njerëzit të cilët janë vulgarë dhe nga ata që siç i quan ai, janë të paorientuar në kohë dhe në hapësirë.
Teologu ka shtuar se figurat historike duhet të respektohen megjithatë nuk janë të paprekshëm dhe për to mund të folët.
Megjithatë, ai në “Komiteti” ka thënë se për kontributin e figurave kombëtare iu takon të flasin historianët, por jo edhe predikuesit e fesë.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,333FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles