20.7 C
Pristina
Friday, May 27, 2022

Buy now

spot_img

Demolli në Kroaci shpreh aspiratën e Kosovës për t’u bërë pjesë e NATO-s

Në kështjellën e qytezës Trakoshqan të Kroacisë është duke u mbajtur takimi i Ministrave të Mbrojtjes së Kartës së Adriatikut A5 –SHBA.

Në këtë takim po merr pjesë edhe ministri i FSK-së Haki Demolli.
Synimi i takimit ishte që të avancohet bashkëpunimi rajonal me fokus në zhvillimin dhe vlerësimin e aktiviteteve të A-5 gjatë drejtimit të saj nga ana e Kroacisë për vitin 2016.
Demolli në fjalën e tij shprehu edhe njëherë aspiratën e Republikës së Kosovës për integrime rajonal dhe në NATO, gjithashtu ai kërkoi nga të gjithë anëtarët e A-5 për mbështetje në anëtarësimin e Kosovës në Kartën e Adriatikut A-5 SHBA.
Gjatë kësaj konference Ministri Demolli pati takime bilaterale me përfaqësuesin e SHBA-ve, Michael Carpenter.
Në takim u vlerësua lart bashkëpunimi i ngushtë në të gjitha sferat me SHBA-të, e në veçanti në fushën e ndihmës për zhvillimin e FSK-së por edhe për procesin e transformimit të FSK-së në FAK.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,333FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles