0.8 C
Pristina
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Dita Botërore e Diabetit: 1 në 10 të rritur në mbarë botën është i prekur nga sëmundja

14 Nëntori është Dita Botërore e Diabetit.

Në ditën botërore të kësaj sëmundje, Instituti i Shëndetit Publik ka tërhequr vëmendjen se diabeti mund të çojë në komplikime serioze dhe potencialisht kërcënuese për jetën, nëse ai nuk zbulohet dhe trajtohet herët.

ISHP thotë se 1 në 10 të rritur në mbarë botën ka diabet.

Mbi 90% kanë diabet të tipit 2, teksa gati gjysma nuk janë diagnostikuar ende.

Në shumë raste, diabeti i tipit 2 dhe komplikimet e tij mund të parandalohen duke adoptuar dhe mbajtur zakone/stil jete të shëndetshme.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img