20.1 C
Pristina
Sunday, June 4, 2023

Buy now

spot_img

Ditët e hard disqeve klasike janë të numëruara

Sean Rosemarin i Pure Storage, nënkryetar i kërkimit dhe zhvillimit (njësia e inxhinierisë së klientëve), bëri një parashikim të guximshëm se hard disqet nuk do të shiten më pas vitit 2028.

Arsyeja për këtë është rritja e çmimit të energjisë elektrike dhe popullariteti në rritje i SSD-ve, transmeton Telegrafi.

Pure Storage shet memorie AFA (All Flash Array) të pajisur me SSD-në e vet të quajtur DFM (Direct Flash Array).

Kompania planifikon të prezantojë modele 300 TB deri në vitin 2026 dhe një model 600 TB deri në vitin 2029.

Vitet e fundit, tendenca ka qenë që hipershkallëzuesit (d.m.th., qendrat e të dhënave), në vend të tregut të konsumit, të nxisin inovacionin në hard disqet.

Kjo shpjegon pse hard disqet 2.5 inç kanë ngecur në 5 TB për shtatë vjet, ndërsa modelet e tyre 3.5 inç kanë arritur në 30 TB.

Hard disqet portativë, ata më të vegjël (jo hard disqe të jashtëm që përdorin modele më të mëdha), mund të zhduken që në fillim të vitit të ardhshëm, pasi çmimi mesatar i SSD-ve të mëdha të brendshme vazhdon të bjerë në mënyrë të qëndrueshme dhe të shpejtë.

Aktualisht, SSD-ja më e lirë 2TB kushton rreth 30 dollarë për terabajt për t’u prodhuar, krahasuar me 25 dollarë për një HDD portativ 2TB.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img