27.2 C
Pristina
Saturday, June 25, 2022

Buy now

spot_img

E shpejtë, e shijshme dhe kremoze: Makarona me djathë të përgatitur vetën në një enë

Një pjatë që të mban të ngopur deri në vaktin e radhës dhe mjaft e shëndetshme

Përbërësit:

– 800 ml qumësht,
– 400 g makarona,
– 220 g djathë të integruar,
– 85 g djathë mozzarella,
– 55 g djathë të yndyrshëm,
– 2 lugë gjalpë,
– pak kripë,
– pak piper,
– pak arra muskati.

Përgatitja:

1. Qitni në tenxhere qumështin, shtoni makaronat dhe zieni në temperaturë mesatare, duke i përzier vazhdimisht derisa makaronat të zbuten që do t’ju nevojiten rreth 5 deri në 6 minuta.

2. Kur makaronat të zbuten, ndërkaq qumështi të dendësohet, hiqeni tenxheren nga shporeti, shtoni djathin e yndyrshëm, mozzarellën, djathin e integruar dhe gjalpin si edhe erëzat.

3. Përzieni derisa djathi të shkrihet.

4. Shërbeni të ngrohta me sallatë sezoni.

Ju bëftë mirë!

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,360FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles