2.4 C
Pristina
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Erdogan e quajti shtet fashist Izraelin, i reagon Scholz: Akuzat e tij janë absurde

Kancelari Olaf Scholz tha të martën se akuza e Recep Tayyip Erdoğan për fashizëm kundër Izraelit ishte “absurde”, disa ditë përpara se udhëheqësi gjerman të presë presidentin turk për bisedime në Berlin.

“Izraeli është një demokraci dhe një vend që është i lidhur me të drejtat e njeriut dhe ligjin ndërkombëtar dhe vepron në përputhje me rrethanat. Prandaj, akuzat kundër Izraelit janë absurde”, tha Scholz në një konferencë për shtyp, raporton The Guardian, transmeton Express.

Ministria e shëndetësisë e udhëhequr nga Hamasi në Gaza thotë se mbi 11,000 palestinezë janë vrarë nga aksioni ushtarak izraelit që kur Izraeli filloi fushatën e tij në Gaza.

Scholz po i përgjigjej një pyetjeje në lidhje me komentin e Erdoganit të premten se legjitimiteti i Izraelit “po vihej në dyshim për shkak të fashizmit të tij”.

AFP raporton se vizita e parë e Erdoganit në Gjermani që nga viti 2020 po rezulton e diskutueshme lidhur me akuzat e liderit turk kundër Izraelit dhe karakterizimin e tij të Hamasit si “çlirimtarë” që luftojnë për tokën e tyre.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img