11.3 C
Pristina
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

EULEX reagon për bastisjen te familja Fazliu: Nga viti 2008 vetëm asistojmë për institucione të caktuara

Pjesëtarë të Dhomave të Specializuara dhe të Zyrës së Prokurorit të Specializuar të Kosovës në Hagë kanë kryer një bastisje sot në banesën e dëshmorëve Bahri e Fahri Fazliu.

Avokati i familjes, Artan Qerkini para mediave tha se zyrtarët e Speciales kanë marrë disa dokumente.

Pas kësaj bastisje, EULEX përmes një postimi ka thënë se nuk ka mandat për kryerjen e drejtpërdrejtë të operacioneve të bastisjes dhe konfiskimit

“Misioni i Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX) sqaron se që prej vitit 2018 EULEX-i nuk ka mandat për kryerjen e drejtpërdrejtë të operacioneve të bastisjes dhe konfiskimit”.

EULEX-i ka thënë se ata mbështesin operacione të institucioneve të caktuara duke nënkuptuar Gjykatën Speciale, dhe se këtë e bëjnë duke respektuar të drejtat e njeriut.

“Në kuadër të kornizave të mandatit aktual për mbështetjen e institucioneve të caktuara të sundimit të ligjit në Kosovë në rrugën e tyre drejt ngritjes së efektivitetit, qëndrueshmërisë, shumë-etnisë dhe llogaridhënies, të lira nga ndërhyrjet politike dhe në pajtim me standardet ndërkombëtare për të drejtat e njeriut dhe praktikat evropiane më të mira, në lidhje me operacionet e tilla, mandati i EULEX-it është i kufizuar vetëm në ofrimin e mbështetjes logjistike për autoritetet përkatëse gjyqësore dhe hetimore”, thuhet tutje në reagimin e EULEX-it.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img