0.2 C
Pristina
Friday, February 3, 2023

Buy now

spot_img

Fillon takimi mes pesë emisarëve dhe Kurtit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka filluar takimin me emisarin e SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ndërmjetësuesin e dialogut Kosovë-Serbi nga BE-ja, Miroslav Lajçak dhe këshilltarët për politikë të jashtme dhe siguri të Gjermanisë Jens Plettner, dhe ai i Francës Emmanuel Bonne.

Në media janë publikuar pamje ku shihet prezenca e përfaqësuesve ndërkombëtarë tek objekti i Qeverisë së Kosovës.

Një ndër temat e nxehta që pritet të diskutohen do të jetë edhe themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ndërkombëtarët po kërkojnë një propozim nga qeveria kosovare për themelimin e Asociacionit.

SHBA po insiston se Asociacioni duhet të themelohet në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

Së fundmi, ka pasur zëra për përshpejtim të arritjes së marrëveshjes finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img