0.5 C
Pristina
Saturday, January 28, 2023

Buy now

spot_img

Gazeta kroate: Çfarë po përgatit Putini për Vuçiqin nëse e pranon planin evropian për Kosovën?

Gazeta kroate: Çfarë po përgatit Putini për Vuçiqin?

– Është në interesin e Rusisë që të shkaktojë konflikte në rajonin tonë dhe ajo po punon shumë për këtë. Çdo konsolidim, zbutje dhe lidhje e qartë me institucionet euroatlantike janë kundër interesave ruse. Nëse Serbia bën një kthesë dhe pranon planin franko-gjerman për Kosovën, do të pasojë presioni dhe ndëshkimi brutal rus, sepse kjo do të ishte një parathënie e distancës së Serbisë nga Rusia, thotë Jelica Miniq, presidente e Lëvizjes Evropiane të Serbisë në reagimin e saj se çfarë do të pasojë nga Moska ndaj Serbisë dhe Aleksandar Vuçiqit.

Politologia e pavarur ruse, Natalija Ishchenko tha për “TV Nastojashçeje vreme”, e cila transmeton programin nga Praga, se nëse Vuçiq pranon planin perëndimor, Rusia me siguri do të ndryshojë politikën e saj ndaj Serbisë.

Ishchenko është i bindur se në atë rast Rusia “me siguri do të ndërhyjë në punët e brendshme të Serbisë dhe me ndihmën e popullit të saj në Serbi do të përpiqet të shkundë skenën politike atje”.

– Nëse Rusia arrin të mobilizojë forcat radikale nën kontrollin e saj, Serbinë e presin kohë të vështira dhe ajo do të bjerë në destabilitet që do të luajë në duart e Moskës – beson Ishçenko, shkruan Jutarnji list.

Mediat ruse i kushtojnë shumë rëndësi edhe “dorëzimit të mundshëm të Vuçiqit ndaj shantazheve të Perëndimit kolektiv”, siç shkruan Moska Komsomol (MK) me tirazh të lartë pro regjimit.

“Serbia po kalon momentet më të vështira të historisë së saj, por Serbia, përkundër presionit të madh nga Perëndimi, nuk vendos sanksione ndaj Rusisë dhe mban kontakte me Moskën”, thotë MK.

Politologia ruse Polina Sokolova theksoi për të njëjtën gazetë se shumica e popullsisë në Serbi është “e orientuar pro-ruse dhe se vetëm një pjesë e vogël është në anën e Perëndimit dhe kundër Rusisë” dhe, sipas saj, Vuçiq është i vetëdijshëm për këtë dhe do ta marrë parasysh kur të vendosë nëse do ta pranojë planin gjermano-francez për Kosovën.

Ajo beson se kërcënimi i Vuçiqit për dorëheqje “nuk është realist në këtë moment” dhe se ai do ta “bëjë” vetëm kur të marrë një vendim për Kosovën dhe se “pasardhësi i tij do të vazhdojë të zbatojë linjën e tij politike”.

Përveç kësaj, Sokolova beson se Vuçiq është “politikan më properëndimor që serbët mund ta zgjedhin në zgjedhje”.

– Vështirë se mund të presim një politikan të madh properëndimor prej tij – është e bindur Sokolova.

Megjithatë, rusët kërkojnë që Vuçiq të deklarohet më qartë dhe jo vazhdimisht, siç mendojnë ata, “të diskutojë mes Rusisë dhe Perëndimit”.

Portali Balkanist thekson se Vuçiq është para një dileme – ose perspektiva evropiane ose vëllazërimi me Rusinë dhe se Vuçiq duhet të mendojë mirë para se të “presë”.

Balkanologia pro regjimit Natalija Guskova është e bindur se “Vuçiq nuk është gati të pranojë planin e ofruar perëndimor”. Megjithatë, ajo më shumë i dërgon mesazh Vuçiqit sesa është e sigurt se ai nuk do të dorëzohet.

Nga ana tjetër, Sokolova nuk është më aq e sigurt për besnikërinë e Vuçiqit, sepse thotë se ai po i reziston dëshpërimisht vendosjes së sanksioneve kundër Rusisë, por “çështja është se sa do të mund të durojë më gjatë”.

Ajo beson se Vuçiq është në dijeni të situatës, por paralajmëron se “së fundmi ka hezituar”, por se për shkak të mbështetjes së opinionit për aleancën me Rusinë, ai e kupton se duke zbatuar planin gjermano-francez, do të duhej të sulmonte Kosovën, dhe kjo do të kishte pasoja.

Jelica Miniq thekson se Vuçiq është në një situatë ku e ka gjithnjë e më të vështirë të balancojë presionet nga Perëndimi dhe nga Rusia.

Miniq ka veçanërisht frikë nga “grupet ruse ultra të djathtë, të tillë si Ëagner ose Ujqërit e Natës, të cilët veprojnë hapur dhe pa maskuar në Serbi”.

– Lëvizja imperialiste ruse është veçanërisht e frikshme, rrjeti terrorist i së cilës është thyer në të gjithë Evropën dhe është trajnuar për veprime brutale, vdekjeprurëse. Në mesin e 150,000 emigrantëve rusë që jetojnë sot në Serbi dhe numri i të cilëve do të rritet me përparimin e luftës në Ukrainë, mbizotëron popullsia e re e arsimuar kundër luftës dhe kundër Putinit, dhe ata kanë filluar të organizohen dhe të veprojnë publikisht në përputhje me pikëpamjet e tyre. Kjo është arsyeja pse ata janë të ekspozuar ndaj terrorit të mundshëm të strukturave më të errëta ruse, si dhe të qytetarëve dhe grupeve në Serbi që i mbështesin ato – paralajmëron Jelica Miniq. /Ballkani.info/

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img