-1.5 C
Pristina
Thursday, December 9, 2021

Buy now

spot_img

Gjenerali i lartë britanik: Një luftë mund të shpërthejë midis Perëndimit dhe Rusisë

Ekziston një rrezik më i madh i shpërthimit të një lufte aksidentale midis Perëndimit dhe Rusisë se sa në çdo kohë që nga Lufta e Ftohtë, tha oficeri më i lartë ushtarak i Britanisë.

Gjenerali Nick Carter, shefi i shtabit të mbrojtjes, i tha Times Radio se ekzistonte një rrezik më i madh tensionesh në epokën e re të një “bote shumëpolare”, ku qeveritë konkurrojnë për objektiva të ndryshëm dhe agjenda të ndryshme, raporton Reuters, përcjell Telegrafi.

“Unë mendoj se duhet të jemi të kujdesshëm që njerëzit të mos përfundojnë duke lejuar që natyra luftarake e disa prej politikave tona të përfundojë në një pozicion ku përshkallëzimi çon në llogaritje të gabuara”, tha ai në një intervistë që do të transmetohet të dielën.

Tensionet janë rritur në Evropën Lindore javët e fundit pasi Bashkimi Evropian akuzoi Bjellorusinë se ka organizuar fluturimin e mijëra emigrantëve për të krijuar një krizë humanitare në kufirin e saj me shtetin anëtar të BE-së, Poloninë, një mosmarrëveshje që kërcënon të tërheqë Rusinë dhe NATO-n.

Presidenti Vladimir Putin tha të shtunën se stërvitjet e paplanifikuara të NATO-s në Detin e Zi përbënin një sfidë serioze për Moskën dhe se Rusia nuk kishte asnjë lidhje me krizën në kufirin e aleatit të ngushtë, Bjellorusinë me bllokun.

Carter tha se rivalët autoritarë ishin të gatshëm të përdorin çdo mjet në dispozicion të tyre, të tilla si migrantët, çmimet në rritje të gazit, ose sulmet kibernetike. “Karakteri i luftës ka ndryshuar”. tha ai.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,049FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles