21.3 C
Pristina
Sunday, September 26, 2021

Buy now

spot_img
Array

Grupi “Qytetarët për Përgjegjësi dhe Etikë”, padit presidentin Trump

Presidenti Donald Trump ka vetëm disa ditë që ka hyrë në Shtëpinë e Bardhë, por një grup për etikën e hodhi në gjyq presidentin, për siç thonë ata, shkelje të një klauzole jo fort të njohur të kushtetutës amerikane.

Trump e hodhi poshtë menjëherë këtë veprim.

Grupi “Qytetarët për Përgjegjësi dhe Etikë”, që njihet shkurt me emrin CREW dhe i ka zyrat në kryeqytetin amerikan, e depozitoi të hënën padinë në një gjykatë federale në Manhatan të Nju Jorkut.

Klauzola për shpërblimet i ndalon fuqitë e huaja, përfshi qeveritë, që të ofrojnë pagesa apo dhurata për presidentin pa miratimin e Kongresit.

Sipas gazetës “The New York Times”, e cila njoftoi e para për këtë çështje të dielën, padia nuk kërkon ndonjë shpërblim monetar, por po i kërkon gjykatës që të ndalojë presidentin që të marrë pagesa nga subjektet e huaja.

Qytetarët për Përgjegjësi dhe Etikë, apo CREW, thotë se zoti Trump ka refuzuar të heqë dorë tërësisht nga bizneset e tij.

“Ai tani po merr para në dorë dhe favore nga qeveritë e huaja përmes të ftuarve dhe evenimeteve në hotelet e tij, qirave në ndërtesat e tij dhe marrëveshjeve të rëndësishme imobilare jashtë vendit”, thotë CREW.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,959FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles