28.9 C
Pristina
Thursday, June 30, 2022

Buy now

spot_img

Hurma lufton sëmundjen e anemisë

Hurma është e shijshme dhe pëlqehet nga të gjithë; përdoret e freskët, e thatë, përgatitet reçel, marmelatë dhe ëmbëlsira të ndryshme.
Fruta përmban rreth 17% sheqer kur është e freskët dhe 62% kur thahet, përcjell ”Zeri”.
Përmban vitamina A dhe C, proteina, yndyra, kripëra minerale, hekur, sasi të konsiderueshme taninë etj.
Hurmat kanë gjetur përdorim të mirë në luftimin e sëmundjes së anemisë, dobësimit të përgjithshëm të organizmit pas kalimit të ndonjë sëmundjeje.
Mjekimi me hurma u bën mirë edhe atyre që vuajnë nga diarreja kronike.
Edhe mjaft të sëmurë nga gjëndra tiroide kanë pasur përmirësime të dukshme pas përdorimit të saj.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,372FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles