27.2 C
Pristina
Saturday, June 25, 2022

Buy now

spot_img

Institucionet e Kosovës, nuk ndihmuan të sillen trupat e pajetë të viktimave të Munihut

Sot kanë ardhur në Kosovë familjarët e Armela Segashit nga Podujeva, por ata nuk janë pritur në Aeroportin e Prishtinës nga asnjë zyrtar i shtetit të Kosovës.
Në mungesë koordinimi në mes familjarëve për varrimin e të vrarëve në Munih, familja Zabërgja nga Vushtrria dhe ajo Segashi nga Podujeva, kanë kërkuar ndihmë në Indeksonline për caktimin kohës së varrimit.
Ministria e Punëve të Jashtme dhe as ajo e Diasporës, nuk kanë shfaqur as më të voglin interesim për kosovarët e vrarë në sulmin e Munihut.

Ndërsa as Ministria e Punëve të Jashtme dhe as ajo e Diasporës nuk kanë qenë në dijeni se as kur do të varrosen kosovarët e vrarë në Munih, raporton Indeksonline.
Familjarët e viktimave kanë thënë për Indeksonline se nuk janë ndihmuar as në organizimin e kthimit të kufomave, ndërsa shpenzimet i kanë hequr një pjesë e kosovarëve që jetojnë në Munih.
Pavarësisht që Kosova ka ministri të veçantë që merret me diasporën, fëmiljarët e viktimave nuk janë ndihmuar në asnjë formë për kthimin e të vdekurëve.
Më herët familja Segashi përmes një njoftimi ka thënë se nuk kërkojnë ndihmë financiare, por morale.
Trupat e pajetë të Armela Segashi, vajzës nga Podujeva, bashkë me të Diamant Zabërgjës dhe Sabina Sulajn, pritet që sonte rreth mesnatës të kthehen në atdhe.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,360FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles