-5.4 C
Pristina
Monday, January 24, 2022

Buy now

spot_img

Japonia bëhet vendi i dytë që mbyll kufijtë për të gjithë të huajt për shkak të variantit Omicron

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida ka njoftuar se vendi do të mbyllë kufijtë e tij nga e marta mes frikës mbi variantin e ri Omicron COVID. Lajmi vjen pasi Izraeli gjithashtu mbylli kufijtë e tij pas shqetësimeve se sa i transmetueshëm është varianti i ri në lidhje me tendosjet e mëparshme.

“Ne po marrim masa me një ndjenjë të fortë urgjence,” tha Kishida, duke shtuar se vendi – i cili aktualisht ka 76% të popullsisë së tij plotësisht të vaksinuar – do të jetë i mbyllur për të gjithë të huajt, përfshirë udhëtarët e biznesit dhe studentët, me kontrollet më të forta që vijnë. mes ‘përhapjes së shpejtë’ të Omicron në mbarë globin.

Qytetarët japonezë dhe banorët që kthehen në vend janë të përjashtuar nga rregullat e reja, megjithëse, ata që kthehen nga vendet ku është zbuluar lloji Omicron do të udhëzohen të karantinohen në objektet e caktuara, raporton Independent .

Ministrat e G7 do të mbajnë një takim urgjent – të thirrur nga kryesuesi i G7 Britania – më vonë sot, më 29 nëntor, në lidhje me llojin e ri të COVID ndërsa ekspertët e shëndetësisë përpiqen të përcaktojnë nivelin e kërcënimit të variantit.

Omicron u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut , me vendet që përpiqeshin të vepronin me shpejtësi për të frenuar përhapjen e llojit. SHBA , Britania e Madhe , Kanadaja dhe Brazili janë ndër disa vende të futur kufizimet e udhëtimit në përgjigje. Nuk dihet ende se sa rezistent është Omicron ndaj vaksinimeve kundër COVID-19 dhe cila është shkalla e transmetimit, me shfaqjen e llojit që hedh dritë mbi pabarazitë në normat e vaksinimit në të gjithë botën.

Teksa shumë vende të zhvilluara fillojnë t’u ofrojnë banorëve të tyre vaksina përforcuese, më pak se 7% e njerëzve në vendet më të varfra u është ofruar vaksina e tyre e parë, sipas grupeve të të drejtave të njeriut, sipas The Guardian .

Në Angli, Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid njoftoi se nga nesër, 30 nëntor, mbulimi i fytyrës do të jetë i detyrueshëm në dyqane dhe në transportin publik si dhe rregulla më të rrepta që do të zbatohen për njerëzit që vijnë nga jashtë.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,131FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles