16.9 C
Pristina
Friday, March 31, 2023

Buy now

spot_img

Kjo është mënyra se si Vuçiq i frikëson mediat në Serbi për një dokumentar

“Siç e patë në njoftim, ne pyetëm nëse Vuçiq zyrtarisht synon të heqë lirinë e shprehjes. Në realitet, liria e shprehjes nuk ka ekzistuar që kur ai ka qenë në pushtet. Shtrohet pyetja nëse kjo është një formë tjetër presioni ndaj qytetarëve të mendimit të lirë për arsye se ky vend sundohet nga frika. Ne vërtet besojmë, si Sanja, ashtu edhe unë, se kjo është mënyra e tij për të frikësuar edhe ata pak gazetarë dhe media që kanë guxim”, thekson Poliq.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka ngritur padi kundër gazetareve Jovana Poliq dhe Sanja Lonçar për dy emisione të serialit “Sundimtari”, i transmetuar në shkurt të vitit 2020 në televizionin N1.

Në padi, Vuçiq thekson se të pandehurit “i kanë shkaktuar dhimbje dhe vuajtje të rënda mendore” dhe kanë lënduar “reputacionin dhe nderin e tij të rangut të lartë”.

Kreu i shtetit pretendon se ka “ndjerë frikë nga intensiteti i lartë”, pasi seriali “Sundimtari” ka përfaqësuar një lloj sulmi mediatik ndaj presidentit të Serbisë, raporton produksioni televiziv JSP.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img