17.7 C
Pristina
Wednesday, May 25, 2022

Buy now

spot_img

Kjo ishte cilësia e ajrit sot në Prishtinë (Foto)

Të shtunën në Prishtinë  vlerat e cilësisë së ajrit në orën 15:00 ishin 89 µg/m3. Këto janë rezultate sipas matjes nga Qendra për cilësinë e ajrit nga Ambasada Amerikane në Kosovë.

Kjo vlerë përsëri shënon tejkalime të vlerave kufitare ditore e lejuar për mbrojtjen e shëndetit te njeriut  e që është 50ug/m3, shkruan lajmi.net.
Megjithatë vlera e cilësisë së ajrit, sot ishte dukshëm më e ulët se gjatë javëve  të kaluara, ku shkalla e ndotjes së ajrit shkonte  nga 132 e deri në 151.
ajri-sot
Institucionet përkatëse  kanë thënë se ndotja e ajrit në Prishtinë po shkaktohet  nga vetura e vejtura si dhe nga ngrohja e qytetarëve më thëngjill.
Nga analiza e rezultateve të fituara nga monitorimi automatik i cilësisë se ajrit është vërejte se gjate ditëve te fundit janë paraqite tejkalime te vlerave kufitare ditore me PM10./ lajmi.net

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,327FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles