6.7 C
Pristina
Thursday, December 2, 2021

Buy now

spot_img

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar me shkrim të veçantë për pensionimin e Majlinda Kelmendit

Majlinda Kelmendi ka njoftuar para disa kohësh zyrtarisht pensionimin e saj nga garat e xhudos dhe për pensionimin e saj ka shkruar tashmë Komiteti Olimpik Ndërkombëtar.

Pensionimi i xhudistes pejane ka bërë bujë të madhe në gjithë mediat botërore, pasi Majlinda ka shkruar histori në sportin e saj.

I tillë është edhe shkrimi i faqes zyrtare të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për xhudisten tonë.

30-vjeçarja pejane, e cila përfshin dy tituj të kampionit botëror, katër tituj evropianë dhe një medalje ari olimpike, ishte një forcë e paepur në kategorinë e grave deri në 52 kg.

Arritja kurorëzuese e Kelmendit erdhi në Lojërat Olimpike ‘Rio 2016’ pasi ajo u bë jo vetëm medalistja e parë olimpike e artë e vendit,  por medalistja e parë ndonjëherë.

Xhudistja kosovare gjithë-pushtuese, e cila kishte mbajtur flamurin e vendit në stadiumin Maracana vetëm disa ditë më parë, kapërceu italianen Odette Giuffrida në renditjen përfundimtare.

Udhëtimi i saj drejt medaljes së artë gjithashtu e pa atë të mposhtë dy herë medalisten e bronztë të Japonisë, Misato Nakamura, në gjysmëfinale.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,040FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles