11.6 C
Pristina
Monday, March 20, 2023

Buy now

spot_img

Koreja e Veriut lëshon raketë balistike, mesazh për takimin e liderit të Koresë së Jugut në Japoni

Koreja e Veriut lëshoi ​një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) në Detin Lindor, ose Detin e Japonisë ditën e sotme.

Kjo hedhje e raketës vjen si një mesazh disa orë përpara se presidenti i Koresë së Jugut, Yun Seok-gil të vizitojë Tokion.

“Ushtria jonë zbuloi lëshimin e një rakete balistike me rreze të gjatë nga zona Sunan në Phenian”, tha për AFP shtabi i përgjithshëm i mbrojtjes kombëtare të Koresë së Jugut.

Ministria e mbrojtjes e Japonisë konfirmoi gjithashtu lëshimin, duke vënë në dukje në Tëitter se pret që raketa të zbarkonte “jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë, rreth 550 kilometra në lindje të gadishullit Korean”.

Rojet bregdetare japoneze u bëri thirrje anijeve që lundrojnë në zonë të jenë vigjilente për mbeturinat në det.

Presidenti Yun dhe kryeministri japonez Fumio Kishida janë planifikuar të takohen sot në Tokio për bisedime që do të fokusohen kryesisht në programet e raketave balistike dhe armëve bërthamore të Koresë së Veriut.

Samiti është i pari në 12 vjet mes dy fqinjëve të fuqishëm, pasi ata kërkojnë të përmirësojnë marrëdhëniet dypalëshe, e cila ishte në një tension për shkak të trashëgimisë së rëndë të mizorive të kryera nga Ushtria Perandorake Japoneze gjatë pushtimit 35-vjeçar të Koresë. 1910-1945).

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img