17.7 C
Pristina
Tuesday, May 24, 2022

Buy now

spot_img
Array

Kosova humb njeriun e letërsisë dhe kulturës

Kosova ka humbur njeriun e gazetarisë, letërsisë dhe kulturës e mbi të gjitha një profesor të mirë. Kështu është thënë mbledhjen komemorative në kujtim të veprës së publicistit dhe shkrimtarit Ramiz Kelmendi, ku morën pjesë krerë të institucioneve, regjisor, familjarë personalitete të ndryshme e shumë qytetarë të tjerë.

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli tha se veprat e përkthyera nga Ramiz Kelmendi bënë që kultura jonë gjuha shqipe të gjejë vlerat më të larta në botë. Për shkrimtarin Kelmendi foli edhe kryeministri Isa Mustafa i cili tha se Kelmendi dha shumë për letërsinë shqipe.

Ndërsa, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, tha se Kosova ka humbur një intelektual i cili me përkushtim shumë të madh punoi për vendin tonë.

Ai tha se si Kelmendi la shenja në rrugën kulturore e arsimore, si shkrimtar, publicist e gazetar.

Ndërkaq në emër të familjes ka folur Migjen Kelmendi, sipas të cilit babi i tij Ramiz Kelmendi mbi të gjitha ka shprehur dashuri të madhe për të gjithë.

Para kësaj mbledhje shumë qytetarë kanë bërë homazhe në nderim të Kelmendit, i cili vdiq të mërkurën në moshën 86-vjeçare.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,327FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles