10.1 C
Pristina
Friday, December 1, 2023

Buy now

spot_img

Kosova s’është “alfa dhe omega” e integrimeve evropiane të Serbisë, thotë ambasadori i BE-së në Beograd

Kosova s’është “alfa dhe omega” e integrimeve evropiane të Serbisë, thotë ambasadori i BE-së në Beograd.

Kështu ka deklaruar për Euronews Serbia, ambasadori i BE-së në Serbi Emanuele Giaufret.

I pyetur se pse në vend të kapitujve 23 dhe 24, kapitulli 35, i cili përfshin dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe normalizimin e marrëdhënieve, është papritur në krye, ai tha se shtylla e parë e integrimit evropian është sundimi i ligjit, lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, si dhe pluralizmin mediatik. Sipas tij, shtylla e dytë është në mënyrë të pashmangshme normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

“E rëndësishme është edhe njëra edhe tjetra, ne nuk e kemi lënë anash shtetin e së drejtës, përkundrazi, është një çështje e rëndësishme në punën tonë, por edhe normalizimi i marrëdhënieve, sepse ne duam të gjejmë një rrugëdalje nga kjo situatë për t’ua lehtësuar jetën njerëzve. ‘ drejt normalizimit sepse është një tregues se sa serioze është BE-ja për zgjerimin dhe dëshirën e saj për të përqafuar Serbinë në familjen e saj. Dhe për këtë ne kemi nevojë për një proces normalizimi – kështu që është pjesë e paketës. “u përgjigj Giaufret.

Lidhur me atë se nëse kjo do të thotë se Serbia, me njohjen e pavarësisë së Kosovës, është pjesë e asaj pakete, diplomati evropian përsëriti fjalët e kryetares së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, sipas së cilës bëhet fjalë për “zbatimin e marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve”.

“Ne po flasim për zbatimin e marrëveshjeve të arritura dhe duhet të ecim përpara. Jo vetëm nga pala serbe, por edhe Kosova duhet të zbatojë pjesën e obligimeve të saj. Por ne duhet të jemi në gjendje t’i tejkalojmë bllokadat ekzistuese sepse e kemi parë si është situata kur kriza është Kosova dhe kjo nuk është produktive për askënd dhe shkakton shumë dëme, prandaj duhet të kalojmë në zbatimin e marrëveshjes për normalizim, do të ndihmojë shumë në rrugën drejt BE-së. , së bashku me reformat e tjera”, shpjegoi ai

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img