28.3 C
Pristina
Sunday, September 26, 2021

Buy now

spot_img
Array

Kosovë-Itali, mbahet forumi për investime dhe tregti

Sot në Romë do të mbahet forumi për investime dhe tregti Kosovë-Itali, ku pritet të marrin pjesë mbi 70 kompani nga Italia të cilat do të njoftohen për së afërmi me mundësitë që i ofron Kosova për investitorët e huaj.

Njëherësh do të organizohen takime B2B në mes të bizneseve italiane dhe 21 kompanive kosovare me qëllim të krijimit të marrëdhënieve investive e tregtare në mes dy vendeve tona.

Kompanitë italiane njëkohësisht do të mund të zhvillojnë takime të drejtpërdrejta me përfaqësuesit shtetërorë, të cilët do t’i njoftojnë ata për ambientin e biznesit si dhe mbështetjen që u ofron Kosova investitorëve të huaj.

Gjatë forumit do të nënshkruhet marrëveshje bashkëpunimi në mes KIESA-s dhe FINEST S.p.A.

Ky forum është organizuar nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), në bashkëpunim me Agjencinë Italiane të Tregtisë – ICE dhe me mbështetje të ambasadës së Kosovës në Itali.

Pjesëmarrës nga Kosova do të jenë përfaqësues të lartë qeveritarë, të udhëhequr nga kryeministri i Republikës së Kosovës Isa Mustafa, të cilët gjatë forumit do t’i prezantojnë mundësitë e shumta për investime që i ofron Kosova për investitorët e Italisë.

Të pranishmëve, me një fjalë përshëndetëse, do t’ju drejtohet kryetari i Parlamentit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,956FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles