20.8 C
Pristina
Sunday, June 4, 2023

Buy now

spot_img

Ky fshat ka një sekret

Jemeni është shumë i thatë, duke i detyruar banorët që të strehohen në mënyra të ndryshme në mënyrë që ta bëjnë tokën aty të banueshme.

Pasi që nuk ka lumenj ose liqene të përhershme në zonë, banorët duhet ta marrin ujin nga lumenjtë sezonal të njohur si ‘uadis’.
Fshati ‘Haid Al-Jazil’ në Jemen duket sikur është ndërtuar për një film sci-fi, por pamja e tij e çuditshme duket se është ajo çfarë e bënë këtë fshat të veçantë, transmeton Gazeta Express.
Fshati qëndron 150m sipër vendeve të tjera të banueshme në shkëmbinj dhe banorët duhet të përdorin çdo burim që kanë në mënyrë që të mbijetojnë.
Dhe sekreti që fsheh ky fshat janë ndërtesat e tij, të cilat janë të ndërtuara nga tullat prej balte duke përdorur dyshemetë prej druri, për të ndarë një ndërtesë nga tjetra.
Shtëpitë janë në gjendje që të durojnë edhe temperaturat shumë të nxehta – gjithashtu edhe sezonet e ashpra me shi që kërcënojnë shkatërrimin e fshatit.
Mënyra gjeniale e ndërtimit të këtyre shtëpive, ka ndikuar që banorët ta përballojnë edhe të nxehtin më të madh brenda mureve të tyre.

Sponsored by Revcontent

Lajme të popullarizuara

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img