17.6 C
Pristina
Thursday, June 1, 2023

Buy now

spot_img

Ky qytet ka qiratë më të lira në Zvicër

Përqindja e të ardhurave që shkon drejt qirasë ndryshon midis kantoneve.

Duke analizuar të dhënat nga Zyra Federale e Statistikave (FSO), platforma e krahasimit financiar në internet Hello.ch ishte në gjendje të llogariste përqindjen e pagave që njerëzit në gjithë Zvicrën paguajnë çdo muaj për qiratë, përcjell albinfo.ch.

Analiza tregoi se në nivel kombëtar, qiramarrësit shpenzojnë mesatarisht 21.48 për qind të të ardhurave të tyre mujore për qira.

Rajonalisht, qiratë zënë pjesën më të madhe të buxhetit të një familjeje – 22.84 për qind – në Bernë, pas Gjenevës (22.57 për qind) dhe Cyrihut (22.16).

Përqindja më e ulët (19,28 për qind) është në Schwyz.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img