28.9 C
Pristina
Thursday, June 30, 2022

Buy now

spot_img

Maqedoni, rebalanci i buxhetit nesër në seancë plenare

Nesër në Kuvend e Maqedonisë do të fillojë diskutimi në seancë plenare për rebalancin e buxhetit.

Nga Qeveria njoftojnë se nevoja për miratimin e rebalancit vjen falë ndryshimit të projeksionit për rritjen e BPV nga 4 për qind të parapara fillimisht në 2,3 për qind, për të cilën arsye është e domosdoshme të bëhet korrigjim i projeksioneve të të ardhurave dhe shpenzimeve, transmeton Telegrafi Maqedoni.
Në anën e të ardhurave, sipas pushtetit ky rebalanc është zhvillimor. Nga ana tjetër opozita rebalancin e ka vlerësuar si hap bixhozi, ndërsa për minusin në arkën shtetërore thonë se është e dyta nga madhësia që e ka pasur vendi. PDSh këtë rebalanc e ka vlerësuar se është antishqiptar, prandaj dhe kishte dorëzuar rreth 300 amendamente.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,372FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles