20.7 C
Pristina
Saturday, May 28, 2022

Buy now

spot_img

Marrëveshja për drejtësi Kosovë-Serbi, “prish” sistemin unik gjyqësor

Marrëveshja për drejtësi mes Kosovës dhe Serbisë nga juristët është vlerësuar diskriminuese dhe në kundërshtim me parimin e sistemit unik gjyqësor

Ndërkaq Qeveria e Kosovës është mjaftuar me një komunikatë të tregojë për finalizimin e marrëveshjes, por si zakonisht interpretime të ndryshme janë dhënë në Prishtinë dhe Beograd, shkruan sot Koha Ditore.
Afati i vënë për implementimin e saj është thënë të jetë 10 janari i vitit të ardhshëm, por ende nuk janë përzgjedhur gjyqtarët e prokurorët.
E gjithë marrëveshja e finalizuar pas një viti u referohet vetëm dy komuniteteve: shqiptarë dhe serbë. Kryetari i Gjykatës Themelore do të jetë serb nga Mitrovica e veriut, ndërkaq prokurori kryesor do të jetë shqiptar i Kosovës.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,333FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles