19.3 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Buy now

spot_img

Marshi kundër Trumpit: Gjysmë milionë njerëz protestojnë në Uashington (Foto)

Mijëra njerëz kanë mbushur rrugët e qyteteve në mbarë botën për të iu bashkuar “marshit të grave” kundër presidentit të ri amerikan, Donald Trump.

Protesta kryesore është mbajtur në Uashington ku në fillimin u mblodhën rreth 200 mijë njerëz, mirëpo thuhet se numri ka arritur në gjysmë milioni, transmeton lajmi.net.

Autoritete e qytetit thonë se janë mbledhur  deri në 500 mijë njerëz, shifër më e madhe se sa planifikimet fillestare.

Në Uashington numri i grave është në rritje dhe transporti publik është  po mbushet gjithnjë e më shumë me njerëz. Ato janë ta pakënaqura lidhur me qëndrimet e Trumpit në lidhje me kujdesin shëndetësor, abortet, etj.

“Rreth 500 mijë njerëz u mblodhën në Uashington për të marrë pjesë në marshin e protestës kundër presidentit amerikan, Donald Trump”, ka shkruar në Twitter nënkryetari i Uashingtonit, Kevin Donahue.

“Sot ne marshojmë për thelbin moral të këtij kombi, ndaj të cilit presidenti ynë i ri filloi luftën. Dinjiteti ynë, karakteri, të drejtat tona janë të kërcënuara ndërsa platforma e urrejtes dhe ndarjes dje mori pushtetin”, ka thënë aktorja America Ferera.

Marshin e ka përkrahur edhe ish-kandidatje demokrate, Hillary Clinton.

“Unë besoj se jemi gjithmonë më të fortë së bashku”, ka shkruaj ajo në Twitter.

Në evropë protesta u mbajtën në Berlin, Paris, Romë, Vjenë, Gjenevë dhe Amsterdam.

Protesta u mbajtën edhe në Tokio, Sidney, Zelandë të Re, etj./Lajmi.net/

20596314045883a43fe795e791332885_v4_big9762838925883a43eea793559507982_v4_big10509684435883a43dce038153801286_v4_big15979460185883a43ccafd8053907668_v4_big1522545305883a43c9cb9a115177239_v4_big213624733358838ea8d89c8104820776_v4_big69461696958838ea8076ca193915248_v4_big188280651658838b85d7612140223841_v4_big92227860658838b84ce326050381369_v4_big28799014958838b83adf73313356805_v4_big

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,956FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles