17.1 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

Buy now

spot_img

Mbahet Samiti i Hekurudhave për Ballkanin Perëndimor, Kosova përfaqësohet nga ministri Aliu

Ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu po qëndron për vizitë në Beograd për të marrë pjesë në Samitin e Hekurudhave për Ballkanin Perëndimor.

Samiti ka për qëllim avancimin e politikave rajonale dhe evropiane të transportit.

Viti Evropian i Hekurudhave është pjesë e përpjekjeve të Bashkimit Evropian në kuadër të Marrëveshjes së Gjelbër Evropiane. Një nga elementët kryesorë të planit është të krijojë mjete më të pastra dhe më të shëndetshme të transportit, pasi sektori i transportit aktualisht është përgjegjës për rreth 25 për qind të emetimeve të gazeve serrë të BE-së.

Marrëveshja e Gjelbër kërkon një reduktim 90 për qind të emetimeve të transportit deri në vitin 2050. Me vetëm 0.4 për qind të emetimeve të gazrave serrë në transportin e përgjithshëm të BE-së, hekurudha lëshon shumë më pak CO2 sesa udhëtimet ekuivalente me rrugë ose ajër dhe është një nga më të qëndrueshme, novatore dhe mënyrat më të sigurta të transportit në BE.

Krahasuar me BE-në ku 75 për qind e kilometrave të përgjithshëm të trenit realizohet me trena me energji elektrike, ndërsa në Ballkanin Perëndimor më pak se një e treta e shinave janë të elektrizuara.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,941FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles