7.2 C
Pristina
Saturday, October 16, 2021

Buy now

spot_img

Më shumë se tre filxhanë kafe në ditë, zvogëlon gjinjtë

Edhe pse mund t’ju duket se nuk ka shans që të ekzistojë ndonjë lidhje midis kafes dhe madhësisë së sisëve, lidhja ekziston gjithsesi.
Nëse ju nevojitet nxitje shtesë që të zvogëloni futjen e kafes në organizëm, do t’jua tregojmë, transmeton Telegrafi.
Siç konstatojnë shkencëtarët, teprica e kafeinës mund të rregullojë tajitje hormonesh në trupin e femrës, që si pasojë do të ndikojë në madhësinë e sisëve.

Një hulumtim i bërë në Suedi ka zbuluar se femrat të cilat konsumojnë më shumë se tre filxhanë kafe në ditë, për 17 për qind kanë sisët më të vogla se ato që konsumojnë më pak kafen.

Untitled-1

Ndoshta ju tingëllon çmenduri, mirëpo hulumtuesit thonë që teprica e kafeinës mund të ndikojë në hormone, gjë që ndikon në madhësinë e sisëve.
– Konsumimi i tepërt i kafes mund të ketë ndikim të madh në madhësinë e sisëve. Megjithatë, femrat të cilat pinë mjaft kafe nuk duhet të frikësohen që sisët do t’u zhduken sa çel e mbyll sytë.
Do të zvogëlohen, por nuk do të zhduken – konstaton autorja e hulumtimit Helena Jernstrom, për Telegraphin britanik.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,981FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles