0.2 C
Pristina
Friday, February 3, 2023

Buy now

spot_img

Mercedes prezantoi CLA-në e rifreskuar me pajisje më të pasura dhe më shumë fuqi hibride

Mercedes-Benz ka prezantuar zyrtarisht modelin e rifreskuar CLA në variantet Coupe dhe Shooting Brake.

Të dy versionet e trupit kanë pësuar ndryshime delikate të dizajnit, duke përfshirë për herë të parë dritat standarde LED dhe një grilë radiatori në një dizajn yll, ndërsa versioni AMG 35 me performancë të lartë mori grilën Panamericana të rezervuar më parë vetëm për AMG 45 më të fuqishëm.

Materialet e ricikluara janë përdorur kryesisht në dizajnin e brendshëm. Modelet bazë kanë një ekran të pavarur 7 inç dhe 10,25 inç, por dy ekrane 10,25 inç mund të blihen me një tarifë shtesë. Ashtu si modelet e tjera të Mercedesit të rifreskuar së fundmi, CLA hoqi gjurmët e vjetra të sistemit info-argëtues MBUX dhe në vend të tij ka një ndarje ruajtëse dhe tingulli zhytës rrethues Dolby Atmos ofrohet për sistemin zanor opsional premium Burmester.

Ka disa ndryshime nën kapak. Në rastin e modelit hibrid 250 e me 161 kuaj/fuqi, motori elektrik tani zhvillon 107 kuaj/fuqi, shtatë më shumë se më parë. Bateria e saj mund të karikohet deri në 11 kW, ndërsa e vjetra suportonte vetëm karikim 7.4 kW AC. Karikimi DC shkon deri në 22 kW, që do të thotë se bateria me kapacitet 15.6 kWh do të karikojë nga 10 në 80 për qind në 25 minuta.

Hibrid CLA Coupe përshpejton nga 0 në 100 km/h për 7.6 sekonda, ndërsa duke përdorur vetëm motorin elektrik përshkon 82 kilometra. Opsionet e tjera të grupit të fuqisë, në varësi të tregut, përfshijnë motorët me katër cilindra 1.3 litra në modelet CLA 180 dhe 200, ndërsa CLA 220 fuqizohet nga një motor 2.0 litërsh që zhvillon deri në 221 kuaj/fuqi në modelet CLA220 dhe 250. Të tre modelet me naftë japin nga 114 deri në 187 kuaj/fuqi.

CLA 35 i AMG-së ka adoptuar gjithashtu teknologjinë hibride, por në këtë rast funksionon nga një gjenerator fillestar hibrid i butë 48 volt, në vend të një sistemi të vërtetë plug-in. Fuqia mbeti e njëjtë, kështu që CLA 35 zhvillon 302 HP dhe 400 Nm çift rrotullues dhe arrin “100” në 4.9 sekonda. Ata që duan një makinë më të shpejtë duhet të zgjedhin CLA 45 S me 415 kuaj/fuqi, e cila e bën të njëjtën punë në 4.1 sekonda.

Nëse CLA 45 është në listën tuaj të dëshirave, atëherë duhet të keni parasysh versionin e ri AMG Street Style, i cili është i disponueshëm në të dy stilet e trupit. Ky model kombinon grinë me logon AMG dhe dizajnin e flamurit me kuadrate, dhe është i pajisur me paketat AMG Night I dhe II dhe ka fije tapicerie me mikrofibër portokalli.

Mercedes nuk ka shpallur ende çmimet, por nuk priten rritje të mëdha ndaj modeleve ekzistuese.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img