28.9 C
Pristina
Thursday, June 30, 2022

Buy now

spot_img

Ministri Murati kërkon mbajtjen gjallë të shkollave shqipe në diasporë

Ministria e Diasporës ka organizuar finalen e kuizit të diturisë “Ti je pjesë e atdheut”. Në këtë kuiz kanë garuar pjesëmarrës nga katër shtete të diasporës si, Gjermania, Zvicra, Greqia dhe Austria.
Aktivitetet e tilla për diasporën po i dëshiron ministri i Diasporës, Valon Murati.
Në këtë kuiz të diturisë para nxënësve dhe ministri Murati, tha se nuk është i kënaqur me cilësinë e organizimeve të tilla, por shpreson që në vitet e ardhshme do të bëhen organizime edhe më të mira.
Notë pozitive Murati iu dha mësuesve, ku siç është shprehur ai, ata me mundin dhe vendosmërinë e tyre po mbajnë gjallë shkollat shqipe edhe në ato shtete të botës ku një gjë e tillë nuk është e lehtë.
Por megjithatë ai tha se për të mbajtur gjallë gjuhën shqipe, dhe identitetin kombëtar duhet që ministria të cilën ai e drejton por edhe institucionet tjera që të ia shtrijnë dorën e shtetit, transmeton kp, mundit dhe vullnetarizmit të mësuesve dhe nxënësve që po mbajnë gjallë shkollat dhe gjuhën shqipe.
Ai kërkoi nga prindërit dhe mësuesit që të mos dorëzohen e të dërgojnë fëmijët në shkollat shqipe. Kërkesë tjetër e ministrit Murati drejtuar prindërve të fëmijëve ishte që atyre të ju flitet gjuha amtare.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,372FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles