17.7 C
Pristina
Wednesday, May 25, 2022

Buy now

spot_img

Musliu: Nëse nuk hiqet muri në Mitrovicë, do ta vendosim edhe ne në Preshevë

Punimet e fundit rreth Urës së Ibrit kanë krijuar konfuzion, paqartësi dhe tensione tek qytetarët e Kosovës, duke ngjallur reagime të ndryshme dhe mosbesim sa u përket marrëveshjeve të arritura në Bruksel nga palët përfshirëse në dialog.

Por, reagime ka edhe nga Lugina e Preshevës.
Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve dhe i Kuvendit Komunal të Bujanocit, Jonuz Musliu, murin të Ura e Ibrit e ka quajtur të papranueshëm për Luginën e Preshevës.
Musliu ka thënë se nëse nuk largohet muri në Mitrovicë, atëherë e njëjta gjë do të ndodhë edhe në Luginë.
Ai ka thënë për “Zeri.info” se nuk mundet Evropa të veprojë me dy standarde.
“Kjo punë shkon në mënyrë reciproke dhe ne do të veprojmë në të njëjtë mënyrë”.
Nuk mundet Evropa të veprojë me standarde të dyfishta, ndryshe për serbët ndryshe për shqiptarët”.
Tutje Musliu tha se, nëse serbët kërkojnë ndarje, sipas tij ku janë shqiptarët e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,327FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles