17.7 C
Pristina
Wednesday, May 25, 2022

Buy now

spot_img

Mustafa:Vendimi për ndalimin e trenit ishte i koordinuar

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa është deklaruar sot rreth masave të djeshme të ndërmarra nga institucionet shtetërore për ta ndaluar trenin serb që të hynte në Kosovë.

“Në raste të tilla nuk merr vendime individuale askush por institucionet e Kosovës e kryejnë punën e vet, do të thotë ka qenë një aksion i koordinuar mbi baza ligjore ndërmjet institucioneve të Republikës së Kosovës”, tha kryeministri Mustafa i pyetur nëse presidenti ia ka marrë përgjegjësitë në rastin e trenit serb.

Shefi i Qeverisë tha se aksioni ka qenë i bazuar krejtësisht në ligj dhe në Kushtetuten e Republikës së Kosovës dhe premtoi se institucionet do të ndërmarrin gjithmonë aksione të tilla për ta mbrojtur sovranitetin e vendit dhe për të mos lejuar që mjete të cilat provokojnë të futen në Kosovë.

I pyetur nëse presidenti Thaçi ia ka marrë kompetencat dje gjatë aksionit për ndalimin e trenit serb, kryeministri Mustafa tha se vendime individuale s’ka marrë askush.

“Vendime s’ka marrë askush. Vendimet janë vendime të Policisë dhe përgjegjësisë së institucioneve të Kosovës sepse në raste të tilla nuk merr vendime individuale askush por institucionet e Kosovës e kryejnë punën e vet, do të thotë ka qenë një aksion i koordinuar mbi baza ligjore ndërmjet institucioneve të Republikës së Kosovës”, tha kryeministri.

Këto komente Isa Mustafa i bëri pas homazheve në Kompleksin Memorial të Reçakut, ku vendosi një kurorë lulesh.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,327FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles