0.8 C
Pristina
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Nëse jeni një adhurues i vërtetë i akullores, do t’ju pëlqejë kjo recetë!

Ndiqni hapat e mëtejshëm dhe do ta keni një trajtim ëmbëlsirë fenomenal kremoze, siç bënin mjeshtrit e mëdhenj në ëmbëltoret e vjetra!

Hidhni sheqerin, sheqer vaniljen dhe 6-7 lugë qumësht të kondensuar në një filxhan me të verdhat e vezëve.

1. Përziejini me lugë dhe lërini të qëndrojnë një kohë.

2. Derdhni qumështin e kondensuar në një tenxhere të vogël, ngrohni derisa të vlojë. Hiqeni nga zjarri. Të verdhat e përgatitura të vezëve i hidhni në qumësht. E vendosim sërish në shporet, duke e përzier vazhdimisht. Derdhni qumështin e kondensuar në një tenxhere të vogël, ngrohni derisa të vlojë. Hiqeni nga zjarri. Të verdhat e përgatitura të vezëve i hidhni në qumësht. E vendosim sërish në shporet dhe me përzierje të vazhdueshme e gatuajmë në zjarr të ulët derisa të vlojë sërish dhe më pas edhe një minutë, në mënyrë që përzierja të marrë konsistencën e kosit më të hollë. Hiqeni nga shporeti dhe lëreni përzierjen të ftohet në temperaturën e dhomës dhe më pas vendoseni në frigorifer për disa orë ose gjatë gjithë natës.

3. Masën e ftohur e derdhni në aparatin e akullores. Nëse nuk keni një aparat, lexoni më tej…

4. Hidhni 2,5 litra ujë në një enë të madhe dhe shtoni 250 g kripë. E trazojmë që të tretet kripa, më pas e vendosim enën në frigorifer për ftohje të thellë në -18°C. Bëjeni sot, dhe nesër do ta keni ujin jashtëzakonisht të ftohtë të mbushur me akull të butë. Thyejeni shtresën e sipërme të akullit me dorezën e kapëses së akullit ose objektit tjetër në mënyrë që të përzihet me ujin poshtë. Ai ujë gjysmë i ngrirë është -18°C, dhe ende nuk është akull i pastër.

5. Zhyteni tenxheren me përzierjen e akullores (të cilën më parë e keni ftohur mirë në frigorifer) në tretësirën e kripës me akull. Uji ngjitet në mënyrë perfekte në muret e tenxheres dhe ngurtësimi fillon shumë shpejt. Përziejeni masën me një kamxhik të sheshtë ose shpatull plastike, duke hequr akulloren tashmë të formuar nga fundi dhe muret e tenxheres. Për rreth dhjetë minuta do të merrni një krem të trashë gjysmë të vendosur.

6. Merreni mikserin dhe rriheni për disa minuta, ndërkohë që tenxherja është ende e shtrirë në tretësirën e kripës. Akullorja do të bëhet më e butë dhe më e lëmuar, dhe vëllimi do të rritet me 50% në 100%. Tani akullorja duhet të hiqet nga shëllira, mundësisht të transferohet nga tenxherja në një enë të përshtatshme dhe të vendoset në ngrirje për ngurtësimin përfundimtar.

Qumështi i kondensuar

Kjo recetë kërkon qumësht të kondensuar me “përqendrim të dyfishtë” të pa ëmbëlsuar, domethënë atë që përzihet me një sasi të barabartë uji sipas udhëzimeve në paketim, nëse dëshironi qumësht të rregullt. Nëse nuk keni një të tillë, ka dy mënyra për të bërë:

– Bëni atë nga qumështi i zakonshëm

Zieni një litër qumësht të plotë të rregullt derisa vëllimi i tij të pakësohet përgjysmë. Ky proces nuk kërkon ndonjë vëmendje, mbikëqyrje ose ndërhyrje të veçantë. Një tenxhere më e madhe, një zjarr më i qetë dhe qumështi thjesht kondensohet.

– Përgatiteni nga qumështi i plotë pluhur

Merrni aq qumësht pluhur sa shkruhet në paketim për ta futur në ujë, por në vend të ujit hidheni në qumësht. Do të merrni qumësht me përqendrim të dyfishtë. Vetëkuptohet se ka një mënyrë tjetër, të vendosni dyfishin e sasisë së qumështit pluhur në ujë të thjeshtë.

Masa e kristalizuar?

Sepse në këtë mënyrë akullorja ftohet shpejt, gjë që është dhe roli kryesor i makinës së akullores. Shumë mendojnë se ajo e thyen akullin, ose e pengon atë të formohet. Ky nuk është roli i makinës. Roli i tij kryesor është të përshpejtojë procesin e ftohjes, që është pikërisht ajo që ndikon në moskristalizimin. Kur përzierja e akullores ftohet shpejt nga +4°C e frigoriferit në minus të ngurtë, në vetëm 10-15 minuta në vend të orëve, mundësia e shfaqjes së kristaleve të akullit zvogëlohet në mënyrë drastike.

Sigurisht, përbërja e akullores është gjithashtu e rëndësishme (sa më shumë qumësht i koncentruar – më pak kristale, sa më shumë të verdha – më pak kristale, aq më shumë sheqer – më pak kristale dhe akullore më e butë).

Kjo masë jep pak më shumë se një litër akullore, nëse ndiqni udhëzimet për ftohje të shpejtë.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img