22.3 C
Pristina
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Nëse ju rrjedh gjak nga hunda, mos e hidhni kurrë kokën pas! “Mund të ngufateni”

Gjakrrjedhja nga hunda nuk është një gjendje e këndshme, veçanërisht nëse ju ndodh për herë të parë

A duhet të jetë kjo një shkak për shqetësim dhe çfarë duhet të bëni në këtë situatë?

Në hundë ka shumë enë gjaku, të cilat janë shumë të brishta, ndaj rrjedhin gjak lehtësisht. Ekzistojnë dy lloje kryesore të gjakderdhjes nga hundët.

Gjakderdhja e përparme vjen nga pjesa e përparme e septumit të hundës dhe është më e zakonshme se gjakderdhja e pasme, e cila ndodh vetëm në 10 për qind të rasteve. Gjakderdhja nga pjesa e pasme e hundës është shumë më e rrezikshme sepse gjaku mund të zbresë deri në fyt dhe të shkaktojë probleme serioze.

Zakonisht, kur rrjedh gjak, njerëzit duhet të anojnë kokën prapa. Megjithatë, ekspertët rekomandojnë të kundërtën – të anoni fytyrën përpara. Një prej tyre është doktor Sam Ghali.

Nëse keni gjakrrjedhje nga hunda, eksperti rekomandon:

▪ Uluni dhe përkuluni përpara me kokën të përkulur përpara.
▪ Shtrëngoni hundën mbi vrimat e hundës për 10 deri në 15 minuta.
▪ Merrni frymë me gojë.

Ai gjithashtu këshillon: “Mbajtja e një fashe të ftohtë (një qese me bizele të ngrira të mbështjellë me një peshqir kuzhine) në majë të hundës mund të ndihmojë në uljen e rrjedhjes së gjakut”.

Gjakrrjedhja nga hunda zakonisht nuk është shkak për shqetësim, shpjegojnë ekspertët, por nëse keni gjakrrjedhje të shpeshta nga hundët, duhet të kontaktoni mjekun tuaj.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img