-1.5 C
Pristina
Thursday, December 9, 2021

Buy now

spot_img

Nesër bëhen 11 vjet nga vdekja e presidentit Ibrahim Rugova (Foto)

Nesër shënohet 11-vjetori i vdekjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Ai ka vdekur më 21 janar të vitit 2006, ku u varros me nderime të larta shtetërore dhe ushtarake, transmeton “Zeri.info”.

Në përvjetorin e njëmbëdhjetë të vdekjes së tij do të bëhen homazhe tek varri i tij në “Velani” dhe tek familja Rugova.

Dr. Ibrahim Rugova u lind më 2 dhjetor të vitit 1944 në fshatin Cerrcë, komuna e Istogut.

Më 10 janar 1945 komunistët jugosllavë ia pushkatuan të atin, Ukën, dhe gjyshin Rrustë Rugova, që kishte qenë luftëtar i njohur kundër çetave çetnike të cilët po depërtonin në Kosovë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ibrahim Rugova më 23 dhjetor të vitit 1989, u zgjodh kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, partisë së parë politike në Kosovë. /ZËRI/

Image

Image

ImageImage

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

ImageImage

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,049FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles