0.8 C
Pristina
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Netanyahu thotë se kthimi i pengjeve është mision “i shenjtë dhe suprem”

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu e quajti kthimin e izraelitëve të marrë peng nga Hamasi më 7 tetor një “mision të shenjtë dhe suprem”, në një deklaratë të martën, ndërsa ai përballet me zemërimin në rritje nga anëtarët e familjes për ritmin e ngadaltë të përparimit në sigurimin e lirimit të tyre.

“Kthimi i pengjeve tona është një mision i shenjtë dhe suprem – për të cilin jam i përkushtuar. Ne nuk do të heqim dorë nga misioni për t’i kthyer ata dhe është përgjegjësia ime si dhe e kabinetit të luftës,” tha ai, raporton CNN.

Netanyahu e bëri deklaratën pasi ai dhe kabineti i tij i luftës u takua me familjet e pengjeve të hënën, duke thënë se ata “janë gjithmonë në zemrën time dhe udhëheqin veprimet e mia”.

Kryeministri premtoi se nuk do të ndalonte së luftuari derisa qeveria izraelite t’i kthente në shtëpi dhe të shkatërronte Hamasin.

Por kohët e fundit, tensionet kanë vluar pasi familjet e frustruara të pengjeve kërkojnë përgjigje nga qeveria për fatin e të dashurve të tyre dhe një marrëveshje për lirimin e tyre.

Deri më tani, vetëm një pjesë e vogël e familjeve janë takuar me Netanyahun – duke zemëruar qindra të afërm të tjerë të pengjeve, të cilët thonë se qeveria nuk po bën mjaft për t’i liruar ata.

Për disa, takimi vetëm sa e thelloi zhgënjimin e tyre.

Udi Goren, kushëriri i të cilit Tal Chaimi u kap rob, u largua herët nga takimi, duke thënë se mendonte se nuk kishte informacion të ri mbi pengjet e ofruara nga kabineti i luftës, duke përfshirë detaje rreth një marrëveshjeje të mundshme për lirimin e tyre.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img