21.3 C
Pristina
Sunday, September 26, 2021

Buy now

spot_img

Nga shkurti ilaçet me rimbursim në Tiranë do të merren online (Video)

Për të marrë barna me rimbursim që nga shkurti qytetarët në Tiranë do të përdorin receten elektronike. Çfarë pritet të sjellë kjo dhe si do ta përfitojnë qytetarët?

Pacientet që do të parqiten tek mjeku i familjes për të përfituar barna me rimbursim, që nga muaji shkurt në Tiranë nuk do të marrin më një recete, por një kod pesë shifror. Më të do të paraqiten në famaci.

Mjeku të dhënat e qytetarit dhe ilaçet e përshkruara do t’ja përcjellë elektronikisht farmacistit.

Gjithshtu receta elektronike sipas specialistëve të Ministrisë së Shëndetësisë shmang abuzimin.

Receta elektronike fillimisht është pilotuar në Durrës dhe gjysmën e parë te vitit pritet të shtrihet edhe në Elbasan, Fier, Vlorë e Korçë.

https://www.youtube.com/watch?v=CK6rAMyWHkQ

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,959FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles