28.3 C
Pristina
Friday, May 27, 2022

Buy now

spot_img

Një në katër vajza të lindura këtë vit do të rrojë një shekull

Ndërsa ndryshon dukshëm numri i djemve që pritet të jetojnë 100 vjet. Vetëm çdo i gjashti prej tyre ka shansin statistikor që të jetojë një shekull!

Çdo e katërta vajzë që është lindur në Gjermani gjatë vitit që po ikën do ta arrijë moshën 100 vjeçare. Këtë parashikim e ka bërë Instituti Gjerman për Përkujdesje të moshës (DIA) dhe e ka publikuar sot. Ndërsa ndryshon dukshëm numri i djemve të lindur këtë vit të cilët pritet të jetojnë 100 vjet e më shumë, shkruan spiegel.de.
Vetëm çdo i gjashti djalë i lindur gjatë vitit 2016 në Gjermani ka shansin statistikor që të jetojë një shekull.
Sipas Eckart Bormsdorf nga Instituti për Ekonometri dhe statistikë në Universitetin e Këlnit, me këtë rast është nënvlerësuar jetëgjatësia e njerëzve, transmeton albinfo.ch.
Kjo për faktin se është llogaritur mosha e arritur e prindërve dhe gjyshërve të tyre por nuk është përfshirë edhe jetëgjatësia që objektivisht është në rritje.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,333FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles