29.7 C
Pristina
Sunday, August 1, 2021

Buy now

spot_img

Pas ndeshjes së dy anijeve – mbyllet Ngushtica e Bosforit

Kalimi ujor nëpër Ngushticën e Bosforit në Turqi është pezulluar, pasi një anije transportuese është ndeshur me një anije të rojës bregdetare.
Autoritetet në Stamboll thanë se gjashtë vetë janë shpëtuar në incidentin që ndodhi sot.
Nuk ka pasur informacione se për sa kohë ky kalim ujor me rëndësi strategjike do të jetë i mbyllur.
Afro 3% e furnizimeve globale me naftë kalon nëpër këtë ngushticë për çdo vit.
Po ashtu, Ngushtica e Bosforit është shtegu kryesor ujor për transporte të drithërave ndërmjet Detit të Zi dhe Mesdheut.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,880FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles