11.5 C
Pristina
Thursday, September 28, 2023

Buy now

spot_img

Përbërësit që i shërbejnë shëndetit të zemrës, rekomandimet e kardiologëve

Ka disa mënyra për të mbështetur shëndetin e zemrës, nga të qenit aktiv deri te administrimi i stresit.

Sipas kardiologes Elizabeth Klodas, prioriteti i të ushqyerit është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për të mbrojtur shëndetin tuaj.


Ushqyerja luan një rol integral në shumë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës dhe kardiovaskulare, kështu që një dietë e shëndetshme mund të jetë një mënyrë efektive për të mbajtur një zemër të shëndetshme dhe për të parandaluar sëmundjet e zemrës.

Ushqimet e pasura me acide omega-3 yndyrore


Të parët në këtë listë të ushqimeve të shëndetshme për zemrën që ha një kardiolog gjatë ditës, janë acidet omega-3 yndyrore. Disa nga shembujt më të mirë përfshijnë orizin, thjerrëzat e kuqe, spinaqin, fasulet, kungujt e dimrit, farat chia, arrat, salmonin e egër, sardelet, harengën.

Acidet omega-3 yndyrore janë anti-inflamatore, ndihmojnë në hollimin e gjakut për të parandaluar mpiksjen, ulin presionin e gjakut dhe ndihmojnë në ngritjen e kolesterolit të mirë, ndërsa ulin trigliceridet.

Antioksidantët

Nëse doni t’i jepni shëndetit të zemrës suaj një nxitje të madhe, është e rëndësishme ta trajtoni dhe reduktoni inflamacionin kronik. Inflamacioni është i lidhur me probleme të shumta shëndetësore dhe hulumtimet tregojnë se ulja e tij mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

Shtimi në dietën tuaj i ushqimeve që janë të mbushura me antioksidantë, mund të ndihmojë në përpjekjet për ta luftuar inflamacionin kronik.

Antioksidantët luftojnë radikalet e lira në trupin tonë, ndihmojnë në ngadalësimin e plakjes, reduktojnë inflamacionin dhe ndihmojnë në neutralizimin e çdo toksine qarkulluese. Disa shembuj të ushqimeve më të mira të pasura me antioksidantë përfshijnë domatet, portokallet, boronicat e egra, çokollatën e zezë dhe çajin e gjelbër.

Fibrat ushqimore të plota si drithërat

Fibrat janë një aspekt kyç i një diete të shëndetshme dhe të plotë, por shumë prej nesh nuk i marrin mjaftueshëm. Fibrat ju ndihmojnë të jeni të ngopur për një kohë të gjatë pasi të keni mbaruar vaktin tuaj dhe ju ndihmojnë të mbani një peshë të shëndetshme.

Ato mbështesin një mikrobiomë të shëndetshme të zorrëve dhe mbajnë nivelet e kolesterolit të ulëta duke parandaluar që kolesteroli të absorbohet në traktin tretës.

Gratë duhet të synojnë për 25 gramë fibra në ditë dhe burrat rreth 38 gramë. Ju mund të merrni natyrshëm fibra nga shumë fruta dhe perime të plota. Disa nga ushqimet më të mira të pasura me fibra për t’i shtuar në dietën tuaj janë: bizelet, zarzavatet, farat e shegës, farat e lirit, fiqtë e thatë, kungulli i konservuar, bananet, zemrat e angjinareve, tërshëra e prerë në çelik, bulguri dhe elbi.

Sterolet bimore si zarzavatet me gjethe

E fundit, por jo më e rëndësishmja, në këtë listë të ushqimeve shëndetshme që preferon një kardiolog të për zemrën, janë sterolet bimore ose fitosterolet.

Këta përbërës natyralë të bimëve parandalojnë që kolesteroli të përthithet në sistemin e tretjes. Sipas Klinikës Cleveland, ngrënia e ushqimeve me bazë bimore që përmbajnë fitosterole është një mënyrë e sigurt për të ulur kolesterolin dhe për t’i parandaluar problemet shëndetësore, si goditjet në tru dhe sulmet në zemër. Përveç kësaj, ato mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të diabetit, kancerit dhe obezitetit.

Drithërat integrale, arrat, perimet, frutat, qumështi dhe djathi që janë të pasura me fitosterole, janë burime të shkëlqyera të tyre. Ju gjithashtu mund të merrni fitosterole në formën e suplementeve ushqimore.

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img