25 C
Pristina
Thursday, August 11, 2022

Buy now

spot_img

Pesë vjet nga vrasja e Enver Zymberit

Para pesë vjetësh Qeveria e Kosovës, pati marrë vendim që forcat e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës të njohur si “ROSU”, të ndërhyjnë në veri të Mitrovicës për t’i marrë nën kontroll pikat kufitare 1 dhe 31, të cilat deri në atë kohë kontrolloheshin nga bandat kriminale serbe.
Gjatë këtij aksioni u vra Enver Zymberi, pjesëtar i njësisë “ROSU”.
Pas këtij aksioni, policia e Kosovës nuk qëndrojë në ato pika as 24 orë, por u tërhoqën.
Më vonë pasuan edhe demonstrimet e qytetarëve serbë që jetojnë në atë pjesë të vendit.
Ende askush nuk është dënuar për vrasjen e Enver Zymberit, ndërsa gjashtë serbë akuzohen për vrasjen e tij.
Pas vrasjes, polici Zymberi është dekoruar nga presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga me urdhrin “Hero i Kosovës”.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,430FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles