20.7 C
Pristina
Tuesday, August 3, 2021

Buy now

spot_img

Pjesëmarrja e Kosovës në Rio 2016 (Video)

Xhudistja pejane ka shkruar historinë e sportit kosovar duke i siguruar vendit medaljen e parë të artë olimpike, madje në pjesëmarrjen e parë të sportisteve kosovar në Lojërat Olimpike.
Pejania u tregua dominuese ndaj konkurrenteve, duke i fituar raundet një nga një për ta mposhtur në finale, italianen, Odette Giuffrida.
Momentin e fitores kampionia e cilësoi si më të rëndësishmin në jetën e saj.

Ndërkohë edhe shtatë sportistët tjerë kosovarë të shtunën përfunduan aventurën në Lojërat Olimpike “, konkurrimi i tyre nuk ishte me fat, transmeton klankosova.
E para që garoi ishte Urata Rama në shenjëtari, por u eliminua herët, duke mos arritur rezultatin e dëshiruar.
Rezultat jo shumë të favorshëm kishte edhe Rita Zeqiri, e cila ishte pjesëmarrëse në garat e notit në stilin shpinë dhe nuk mundi të kualifikohej.
Fitore nuk arritën as Lum Zhaveli e Musa Hajdari ndërsa edhe shpresa tjetër e Kosovës për medalje Nora Gjakova, u lëndua dhe arriti të kalojë vetëm një xhiro.
Sportistja e fundit kosovare që u paraqit në këto lojëra ishte Vijona Kryeziu. Kjo garoi në vrapimin 400 metra. Atletja kosovare ishte e fundit në cakun e vrapimit prej 400 metrave në baterinë e katërt.
https://youtu.be/srBdAxHzIsA

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
2,882FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Marketing -spot_img

Latest Articles